Fakty

  • Czy do zabiegu Carpovirusine należy dodać adiuwant?
    Warto. Dodatek adiuwanta np. Silwet Gold do prawie każdego insektycydu, pozwala na lepsze pokrycie roślin cieczą roboczą.
  • Czy Carpovirusine można zastosować w rolnictwie ekologicznym?

    Jak najbardziej. Produkt jest zarejestrowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

  • Jaki status rejestracji ma Carpovirusine?

    Produkt jest zarejestrowanym insektycydem. Przeszedł całą procedurę rejestracji i badań skuteczności tak samo, jak inne, konwencjonalne środki.

  • Czy można mieszać preparat z nawozami dolistnymi?

    Carpovirusine można mieszać z wieloma nawozami dolistnymi poza tymi, które powodują bardzo zasadowe pH oraz niektórymi nawozami siarkowymi i miedziowymi.

  • Czy wysokie ciśnienie robocze w opryskiwaczu jest niebezpieczne dla wirusa Cpgv?
    Stosowane w opryskiwaczu ciśnienie nie ma wpływu na żywotność granulowirusa zawartego w Carpovirusine Super SC
  • Czy do zabiegu wymagana jest wysoka ilość cieczy roboczej?
    Do osiągnięcia najwyższej skuteczności potrzebujemy odpowiedniego pokrycia roślin cieczą roboczą. Wskazana jest wyższa niż do zabiegów fungicydowych ilość wody na hektar.

Mity

  • Carpovirusine trzeba opryskiwać w nocy, jest wrażliwe na światło
    Nie trzeba. Produkt zawiera w swojej formulacji związki ograniczające wpływ UV. Zdecydowanie możemy wykonać zabieg o poranku lub w ciągu dnia, w wielu przypadkach to będzie dużo lepszy wybór niż nocą.
  • Carpovirusine jest wrażliwe nawet na niewielki opad deszczu
    Produkt zawiera w swojej formulacji substancje zapobiegające zmywaniu. Odporność na deszcz wynosi do 45 mm, w zależności od jego intensywności. Niewielkie opady deszczu nie mają wpływu na skuteczność preparatu.
  • Carpovirusine nie zadziała gdy występuje wysoka temperatura powietrza
    Wysoka temperatura powietrza nie ma negatywnego wpływu na skuteczność zabiegu. Możemy wykonywać zabiegi trzymając się ogólnych zasad (temperatura do 25°C)
  • Należy dokładnie umyć opryskiwacz przed wykonaniem zabiegu
    Granulowirus zawarty w preparacie nie jest wrażliwy na powszechnie stosowane w sadzie fungicydy czy insektycydy. Nie potrzebujemy w związku z tym specjalnych procedur mycia przed zabiegiem.
  • Produkt po zakupie trzeba przechowywać w lodówce lub zamrażarce
    Produkt jest przechowywany w warunkach chłodniczych podczas transportu z fabryki oraz w dystrybucji. Po zakupie przez sadownika, jego trwałość wynosi kilka miesięcy nawet bez warunków chłodniczych, tak więc, jeżeli będzie zużyty w danym sezonie to nie ma potrzeby chłodzenia. Należy unikać jedynie temperatur powyżej 25°C, ale w magazynie środków ochrony raczej nie panują takie warunki.
  • Zazwyczaj potrzebne jest 10 zabiegów w sezonie do uzyskania skuteczności
    Zwalczanie owocówki jabłkóweczki opieramy o informacje z monitoringu odłowu motyli, presja różni się w gospodarstwach. W praktyce, w sadach z bardzo wysoką presją szkodnika wykonujemy około 5 zabiegów w sezonie.
  • Zabieg CpGV generuje dodatkową pozostałość substancji w plonie
    Zabieg Carpovirusine nie generuje ŻADNEJ dodatkowej substancji aktywnej w plonie. Dzięki temu pozwala na wykrycie mniejszej liczby substancji czynnych w owocach.
  • Wirus CpGV działa tylko na gatunek ‘owocówka jabłkóweczka’
    Obecna rejestracja w Polsce obejmuje zwalczanie owocówki jabłkóweczki w jabłoni i gruszy. W innych krajach produkt zarejestrowany jest również na owocówkę śliwkóweczkę oraz południóweczkę. W Polsce trwa procedura rozszerzenia rejestracji o te gatunki.
  • Carpovirusine działa tylko na najmłodsze larwy owocówki
    Carpovirusine działa na wszystkie stadia rozwoju larw. Jak każdy larwicyd, najmłodsze larwy są jednak najbardziej wrażliwe, stąd rekomendowany jest zabieg na tzw. czarną główkę.